Skuteczność psychoterapii online

SKUTECZNOŚĆ PSYCHOTERAPII ONLINE

Poradnictwo i psychoterapia online

Rozmowy z psychologiem online są nową formą prowadzenia poradnictwa czy terapii, a placówki coraz częściej umieszczają taką formę pomocy w swojej ofercie. Wielu ludzi poszukuje pomocy, a forma online jest bardzo wygodna i dostępna. Jednak tak jak przy spotkaniach twarzą w twarz, tak jak i w kontakcie online, terapeuta i klient na pierwszym spotkaniu ustalają obopólne zasady panujące na spotkaniach. Tak abyśmy mogli utrzymać jak najlepszą jakość spotkań.  Spotkania online pozwalają na całkowicie obiektywną ocenę sytuacji życiowej klienta.

Skuteczność Psychoterapii online

Ze względu na rozwijającą się terapię online, psychologowie systematycznie badają tą dziedzinę psychologii i jej skuteczność. Pierwsze badania zostały opublikowane  w ‘Canadian Medical Association Journal” w latach 2000 – 2012, które dotyczyły online terapii behawioralno-poznawczej (cognitive behavioral therapy – CBT). CBT jest szeroko stosowaną i dobrze zbadaną formą terapii, przy czym większość badań mówi, że takie leczenie jest bardzo skuteczne. CBT koncentruje się na zmniejszaniu negatywnych myśli, zmianie zachowań i łagodzeniu objawów. Większość badań śledziła uczestników stosunkowo krótko po poddaniu się terapii – od ośmiu tygodni do około dwóch lat. CBT koncentrował się na celach krótkoterminowych i pomocy objawów. Naukowcy odkryli, że online CBT może skutecznie zmniejszyć objawy depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. W niektórych przypadkach online CBT było jeszcze skuteczniejsze niż tradycyjne leczenie. Inne badania również potwierdziły te wnioski, opublikowane w 2013r., przez  Uniwersytet w Zurichu.W terapii online CBT nie jest jedynym nurtem terapeutycznym prowadzonym przez terapeutów. Często spotykamy się z podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach, interaktywnym, psychodynamicznym, systemowym, humanistycznym, terapią schematów, Gesalt. Jeden z wywiadów umieszczony w The New York Times mówił o tym, że wiele osób deklaruje zmniejszenie się napięcia, w związku z możliwością szybkiego kontaktu z terapeutą za pomocą maila w telefonie. Co wpływało na ich samodzielność i większą motywację pracy nad sobą.

Co wyróżnia konsultacje on-line

 • bezpieczna domowa atmosfera,
 • dyskrecja, sesje odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach
 • nie tracisz czasu na dojazdy,
 • brak poczucia niepewności, lęku, skrępowania, towarzyszące przy wizycie w gabinecie.
 • konsultacje są prowadzone przez doświadczonych terapeutów, na co dzień pracujących w placówkach psychologicznych
 • umawiasz się w dogodnym dla Ciebie terminie poprzez szybki i swobodny kontakt telefoniczny, mailowy czy kalendarz online,
 • szybszy kontakt z terapeutą,
 • możesz zasięgnąć porady psychologa z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest łącze internetowe

Czy bezpieczna jest terapia za pośrednictwem Skype?

Skype jest bezpieczną aplikacją, która wykorzystuje Advanced Encryption Standard (AES). Co zapewnia bezpieczeństwo w kontakcie.


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


 

Źródła:

 1. Online therapy may help some with emotional problems. Mozes, A. (2015, November 3). Retrieved from http://health.usnews.com/health-news/articles/2015/11/03/online-psychotherapy-may-help-some-with-emotional-problems
 2. Online cognitive behavioral therapy benefits people with depression, anxiety. (2015, November 2). Retrieved from http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151102125440.htm
 3. Online therapy eases new doctors’ suicidal thoughts. (2015, November. Retrieved from (http://news.wabe.org/post/study-online-therapy-eases-new-doctors-suicidal-thoughts)
 4. The effects of online psychotherapy outlasted the results of face-to-face counseling. Journal of Affective Disorders, 2013.
 5. Internet-based versus face-to-face cognitive-behavioral intervention for depression: A randomized controlled non-inferiority trial. Journal of Affective Disorders, 2013. Wagner Birgit, Andrea B. Horn, Maercker Andreas.
 6. Journal JAMA Psychiatry.
 7. Journal of Affective Disorders, 2013
 8. Online therapy significantly lowered the number of hospital visits among veterans; Psychiatric Services, April 2012
 9. A Canadian study shows that online therapy delivers the same satisfaction at slightly less the cost.; American Psychiatric Association, 2007.
 10. Online therapy may be an efficient way to provide PTSD treatment to a large group of people. — American Journal of Psychiatry, November 2007
 11. When Your Therapist Is Only a Click Away, 2011; http://www.nytimes.com/2011/09/25/fashion/therapists-are-seeing-patients-online.html?pagewanted=all&_r=0
 12. Using the Internet to provide cognitive behaviour therapy; Gerhard Andersson 2009.
 13. Online counseling: A narrative and critical review of the literature; Derek Richards 2013r.
 14. Internet-based cognitive behaviour therapy for symptoms of depression and anxiety: a meta-analysis, 2006.
 15. Cognitive behavior therapy via the Internet: a systematic review of applications, clinical efficacy and cost–effectiveness; Erik Hedman, Brjánn Ljótsson, Nils Lindefors, 2014.
 16. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/109493102753770480
 17. The internet and CBT: a clinical guide; 2014 Gerhard Andersson
 18. Cost-effectiveness of internet-based cognitive behavior therapy for obsessive-compulsive disorder: results from a randomized controlled trial; Andersson Erik, Hedman Erik, Ljotsson Brjann, Wikstrom Maja; 2015

 

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.