ROLA FORMULARZU RODZICIELSKIEGO

Gdzie mogę się spotkać z wywiadem rodzicielskim?

Formularz wywiadu rodzicielskiego jest stosowany właściwie wszędzie tam, gdzie zgłaszasz się z dzieckiem z jakimś problemem. Taki wywiad jest przeprowadzany przez lekarza pediatrę, gdy twoje dziecko choruje, przez pedagoga szkolnego, gdy dziecko ma trudności w nauce itd.

Inne formy niż papierowa/elektorniczna do wypełnienia?

Zależnie od tego do jakiego specjalisty się rodzice zgłaszają i z czym, specjalista na początku zawsze przeprowadza wywiad z rodzicem. Wywiad można przeprowadzić słownie w rozmowie, za pomocą pytań, gdzie specjalista sam zapisuje odpowiedzi w blankiecie, lub poprosić o wypełnienie rodzica samemu.

My w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie stosujemy tą praktykę wcześniejszego formularza wypełnianego przez rodziców przed wizytą. Po prostu jest to oszczędność czasu , i w ciągu spotkania możemy skupić się na doprecyzowywaniu i rozszerzaniu kwestii rozpoczętych wcześniej w formularzu.

Tak naprawdę dla rodzica to oznacza same korzyści, bo dostaje więcej od specjalisty, a im psycholog więcej wie i bardziej rozumie sprawę z jaką się zgłaszacie, tym lepiej może pomóc.

Pamiętaj, że ze względu na to, że psycholog nie zna historii tego z jakiego powodu umawiacie się na spotkanie, psycholog ma prawo prosić o wypełnienie i przesłanie/przyniesienie formularza.

Po co?

Po to, by specjalista miał możliwość zapoznania się z problemem dotyczącym rodziny i dziecka przed i po spotkaniu. Taka forma pozwala na szczegółowe dopytanie rodziców dziecka o wiele sfer życia rodziny i dziecka, a także w razie potrzeby posiadanie pisemnych informacji o dziecku w wypadku przygotowywania późniejszej diagnozy pisemnej.

Mogło by się wydawać, że specjalista pracuje nad problemem rodziny czy dziecka tylko w czasie wizyty. Jest to nieprawdą. Zazwyczaj psychologowie, potrzebują trochę czasu na to by przeanalizować, to co dostają od klientów na spotkaniu, to co znajduje się w formularzu, to jak przebiega wizyta dziecka, po to by zrozumieć jak najlepiej funkcjonowanie rodziny i dziecka. Oznacza to, że specjalista myśli o danej rodzinie też poza spotkaniem. Myśli…szukając rozwiązań, starając się lepiej zrozumieć i poczuć emocje, uczucia osób zgłaszających się. Pracuje sam z tym co dostał na spotkaniu. Często też zaglądając do formularza, dokumentów jakie dostał od rodziców, czy notatek jakie sam stworzył. Jeśli jest potrzeba konsultuje się z innymi specjalistami których zna. Mogą być to neurolodzy, psychiatrzy, pediatrzy, inni psychologowie i terapeuci.

Funkcjonowanie rodziny i rozumienie całości ma znaczenie, ponieważ dziecko ściśle jest powiązane z rodzicami, a wspólnie tworzą swego rodzaju ”ekosystem” rodzinny. Każda z osób nawzajem na siebie oddziałuje. Każda reakcja wywołuje interakcje. Psycholog zajmując się wami musi mieć to na uwadze.

Oczywiście, nie wszędzie spotkacie się z formą formularza przed spotkaniem, jednak jest to najlepsza praktyka pozwalająca na dokładne i wnikliwe zapoznanie się z sytuacją osób które się zgłaszają. Osobiście cenię formę formularza rodzicielskiego, a w szczególności tych które są dokładnie zaprojektowane.

Perspektywa psychologa i jego formularza to tylko jedna strona medalu. Ponieważ dla rodziców, może być to nie lada wyzwanie wypełnić szczegółowy formularz, zawierający pytania dotyczące rozwoju emocjonalnego, społecznego a także fizycznego dziecka, od samego urodzenia aż po jego aktualny wiek.

Bywa tak, że pewne szczegóły się zapomina, lub nawet nie zwraca się uwagi, szczególnie gdy rozwój dziecka jest prawidłowy, lub występują nieznaczne odstępstwa od normy.

Wtedy często otrzymuje zapytania w stylu: „czy musimy to wypełniać?”. Zawsze odpowiadam, „nie, nie musicie, wypełnijcie tyle ile czujecie, i ile potraficie, ja zadbam o to by ewentualnie na wizycie dopytać o szczegóły”. Jeśli, coś jest trudne do przypomnienia lub rodzic nie pamięta, swobodnie można omijać takie punkty.


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.