Rodzic jako wzór i obiekt do naśladowania.

Rodzicielstwo może być trudne, codziennie zmagamy się z licznymi sytuacjami, które generują nasze reakcje. To właśnie te reakcje i świadomość samych siebie (swoich emocji, zachowań) lub nie, uczy nasze dzieci tego jak radzić sobie z tym co je spotyka.

RODZIC JAKO WZÓR I OBIEKT DO NAŚLADOWANIA

Za każdym razem, kiedy coś mówisz, podejmujesz jakieś działanie, wchodzisz z kimś w  relację lub oddziałujesz na coś, twoje dziecko obserwuje twoje zachowanie. Jako niemowlęta, tak dzieci zdobywają umiejętności językowe i ostatecznie uczą się rozmawiać. Przedszkolaki zależnie od obserwacji, gdy zaczynają rozumieć i testować działanie związków interpersonalnych. Nawet nastolatki, słuchają twoich słów i obserwują twoje działania, sprawdzając, jak sobie radzisz ze wszystkim, od związków osobistych, po stres, aż po rozczarowanie kariery. Prawdziwym wyzwaniem dla rodziców jest dostarczenie pozytywnego przykładu tak często jak to możliwe.

 • Czy rodzice muszą być „idealni”?

Wszyscy mamy dni, kiedy spieramy się z członkiem rodziny lub powiemy coś, czego będziemy żałowali później. Prawda jest taka, że ​​nikt z nas nie jest doskonały, z pewnością zrobimy coś pewnego dnia, i życzylibyśmy sobie, by nasze dziecko tego nie słyszało ani nie widziało. Twoje działania po takim błędnym kroku są bardzo ważne. Chwile takie jak te, pozwalają na pokazanie takich emocji, jak przebaczenie, pokorę czy empatię. Więc następnym razem, gdy nie jesteś obrazem doskonałości rodzicielskiej, poświęć chwilę, aby cofnąć się i porozmawiać z dzieckiem o tym, co się właśnie wydarzyło. Jeśli powiesz coś niemiłego małżonkowi, upewnij się, że Twoje dzieci również usłyszą przepraszam oraz to że rozmawiasz z drugą osobą o tym co się właśnie wydarzyło. Niezależnie od tego, czy uczysz niemowlaka, jak rozmawiać, czy próbujesz porozmawiać z nastolatkiem, ważne jest danie pozytywnego przykładu dziecku.

Jak doskonalić siebie jako rodzica, i być lepszym wzorem do naśladowania? Poniższe punkty mają za zadanie skłonić Cię do refleksji na temat rodzicielstwa a także tego jak poprzez modelowanie pewnych zachowań można dawać dobry przykład dziecku.

 1. Pokaż szacunek siebie i innych.

Pomyśl o tym, jak mówisz i traktujesz swoich przyjaciół, członków rodziny, sąsiadów, a nawet siebie samego. Czy powiesz „cześć” na ulicy nieznajomemu lub przytrzymasz drzwi komuś w sklepie? Twoje dziecko uczy się doceniać inne osoby i rzeczy poprzez obserwacje tego jak ty to robisz. Obejmuje to także to, jak mówisz o szkole, więc rozważ słowa mądrze, kiedy mówisz o nauczycielu czy rodzicach koleżanek i kolegów twojego dziecka. Twoje dziecko bierze do siebie również twoje wskazówki. Szanuj siebie, a twoje dziecko będzie podążało za tobą.

 1. Praktykuj pozytywne umiejętności komunikacji.

Czy chcesz, aby twoje dziecko rozmawiało z tobą więcej? Wybierało mówienie spokojnym tonem głosu zamiast krzyczało? Zastanów się nad tym jak sam dobierasz słowa gdy chcesz kogoś skrytykować, skrzywdzić, lub się z kimś spierasz, nawet jeśli to nie jest twoje dziecko, czy członek rodziny. Słowa są potężną rzeczą. Jeśli ty demonstrujesz, jak negatywny, bolesny i lekceważący język może być, twoje dziecko zrobi to samo. Czy słuchasz swojego dziecka bez przerywania? Pamiętaj, jak i kiedy się komunikujesz – daj dziecku całą uwagę i szanuj swoje myśli.

 1. Utrzymaj pozytywny punkt widzenia.

Czy Twoje dziecko jest przekonane, że nie zda klasówki, nie dostanie się do drużyny lub straci przyjaciela? Rozważ jak to się dzieje w twoim domu rodzinnym. Czy tam skupiają się pozytywach? Być może, te negatywne perspektywy zaczynają się w domu. Następnym razem, gdy popełnisz błąd, jak spalanie kolacji, pomyśl, zanim zareagujesz. Następnie pamiętaj, by umieć się śmiać z niepowodzeń, szukać nowych rozwiązań, a także pamiętać o tym że gdy jedne drzwi się zamykają to kolejne stoją otworem. Więc zamiast się złościć, na spaloną kolację zamów pizzę J! Często proste (a nie tak drastyczne) błędy, stają się najlepszymi sposobami na pokazanie jak w przyszłości dziecko może zareagować, gdy spotka je coś trudnego.

 1. Naucz je dbać o zdrowie.

Czy starasz się, aby dziecko jadło zdrowsze potrawy lub by przestało oglądać tak dużo telewizji? Nie można oczekiwać, że zrobi to samo. Pokaż mu jak! Usiądź i podziel się z nimi zdrowymi posiłkami i przekąskami, zmniejsz swój czas telewizora i planuj zajęcia na świeżym powietrzu tak byście wspólnie mogli wyjść wieczorem na spacer lub wybrać się na przejażdżkę rowerem.

 1. Radzenie sobie ze złością .

Czy twoje dziecko szybko traci cierpliwość, wyrzuca złość lub krzyczy z frustracji? A jak to dzieje się u Ciebie? Twoje schematy radzenia sobie z trudnymi emocjami tj. stres, złość czy uczucie zranienia, i to jak ty radzisz sobie z nimi będą kierunkowskazem dla dziecka jak ono ma sobie z nimi radzić. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie wszystko toczy się szybko, ludzie są wymagający, a całość wywołuje u nas stres. W takim wypadku gniew jest bardzo naturalną reakcją. Kiedy następnym razem będziesz stawiał czoła wyzwaniu, spróbuj zachować spokój, weź głęboki oddech i porozmawiaj o swojej trudności. W razie potrzeby porozmawiaj z dzieckiem o tym, co wywołało twój gniew i jak sobie z tym poradziłeś. Twoje dziecko nauczy się cofnąć krok i pomyśleć o własnych reakcjach następnym razem, gdy będzie złe.

 1. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne

Chciałbyś by Twoje dziecko umiało radzić sobie z emocjami, miało wysoką samoocenę, i umiało rozmawiać o problemach z bliskimi? Zastanów się teraz jak ty dbasz o powyższe obszary swojego życia. Twoje dbanie o samego siebie to też dbanie o twoje dziecko. Im bardziej szczęśliwy i spokojny rodzic, tym bardziej szczęśliwe i spokojne dziecko. Cała rodzina to jedna wielka komórka, a każdy z członków oddziałuje na siebie.  Na pewno nie jeden z Was słyszał o błędnym kole agresji „the bullying circle”, które przenika i przenosi się z jednej osoby na drugą. Tak również jest w systemie rodzinnym, jeśli ty masz zły dzień i nie umiesz radzić sobie ze swoimi emocjami to to oddziałuje na resztę członków rodziny. Gdy masz niską samoocenę, jesteś przemęczony pracą, obowiązkami w domu i poza nim, jest napięta atmosfera w pracy z którą sobie nie radzisz, łatwiej o zaognianie reakcji wobec bliskich. Dla dobra twojego i twoich bliskich dbaj o swoje poczucie własnej wartości, poczucie spełnienia, wypoczynek, sen, miej kontakt ze swoimi emocjami (dbaj o zdrowe wyrażanie ich). Dzięki temu reakcje wobec otoczenia jakie produkujesz będą bardziej adekwatne do sytuacji, unikniesz podnoszenia głosu czy wysokiego poziomu irytacji na dziecko gdy się nie słucha.

Miej na uwadze, że uczenie się za pomocą przykładu jest często łatwiejsze i skuteczniejsze niż zmuszanie dzieci do przestrzegania reguł, straszenie, groźby lub kuszenie ich nagrodami. Myślę o przykładzie matki, która krzyczy do swoich dzieci: „Przestań krzyczeć!” Naprawdę chce, żeby się zatrzymali, ale czy uczy ich, jak efektywnie komunikować się, czy też może sama modeluje to samo złe zachowanie? Nie chodzi o to, żeby być doskonałym rodzicem, a raczej o świadomość, że Twoje słowa i działania są obserwowane i wchłaniane przez dzieci. To dla nas dobra rzecz (dla rodziców), ponieważ oznacza to, że codziennie mamy okazję pomagać naszym dzieciom stać się wielkimi ludźmi.

 

W tekście zostały użyte słowa:

Wzór – jako ktoś godny naśladowania, autorytet, ideał

Obiekt do naśladowania – osoba lub grono osób które można naśladować.

 


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


 

Źródła:

 1. http://www.focusonthefamily.com/parenting/building-relationships/celebrating-your-family-identity/build-relationship-with-your-child
 2. http://msue.anr.msu.edu/news/spending_quality_family_time_together_is_very_important
 3. http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/connection/building-relationship
 4. http://www.webmd.com/parenting/features/10-commandments-good-parenting#1
 5. http://kidshealth.org/en/parents/child-humor.html
 6. http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/connection/building-relationship
 7. http://centerforparentingeducation.org/library-of-articles/healthy-communication/the-skill-of-listening/
 8. https://childdevelopmentinfo.com/how-to-be-a-parent/parenting/#.WL3RuNLyvcd
 9. http://time.com/65324/7-powerful-tips-for-great-parent-child-communication/
 10. http://www.ocd.pitt.edu/Files/PDF/Parenting/RulesAndLimits.pdf
 11. http://msue.anr.msu.edu/news/helping_teens_learn_independence_and_responsibility_part_2
 12. http://www.webmd.com/parenting/features/10-commandments-good-parenting#1
 13. http://www.focusonthefamily.com/parenting/building-relationships/celebrating-your-family-identity/build-relationship-with-your-child

 

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.