Pozycja i ułożenie rąk w medytacji, uważności – mindfulness.

POZYCJA I UŁOŻENIE RĄK W MEDYTACJI, UWAŻNOŚCI – MINDFULNESS.

Jak w ogóle zacząć swoje ułożenie? Co robić jak jest mi nie wygodnie? Mogę się poruszyć?

W literaturze i praktyce używa się kilku pozycji. Mają swoje nazwy, czasami pewne pozycję są też dopasowane do danej techniki medytacji. Może być to np. pozycja ze skrzyżowanymi nogami (siad po turecku), może być to też pozycja „kwiat lotosu”. Te pozycje są stosowane w medytacjach hinduskich i buddyjskich. Jednak w praktyce to nie ma większego znaczenia, skąd się wywodzą pozycje które dla siebie wybierzesz. Kolejna pozycja zwana siadem japońskim, czyli na piętach. Najczęściej stosowana w japońskiej medytacji zen. Plecy są wyprostowane, a ramiona rozluźnione.

⇒ Literatura bywa różna. Czasami dla mnie zaskakująca. Na przykład cytując:

„Na początku siedzenie w pozycji medytacyjnej , dłuższe niż 5 minut może być dla nas męczące i bolesne. Po kilku tygodniach powinniśmy się przyzwyczaić.”

Ja jednak jestem osobą która preferuje wykonywanie uważności na „wygodnie”. I właściwie na większości warsztatów z uważnością jakich byłam, prowadzący dawali przestrzeń na dobranie dla siebie najlepszej pozycji. Czasami zmienialiśmy pozycje, ze względu na zadania, doświadczenia które proponował prowadzący. Jednak zawsze podkreślał, by zadbać o siebie i o wygodę dla siebie. Uważam to za cenne słowa. Warto poruszyć też to, że wybór medytacji (rodzaj) może sugerować nam przybieranie danej pozycji. Jednak nie wspieram i nie godzę się na przybieranie i długie siedzenie w niewygodnej i bolesnej pozycji.

⇒ Więc ułóż się tak by było Ci wygodnie.

Możesz siedzieć na krześle (z doświadczenia wiem, że warto zadbać o to by kręgosłup był wyprostowany – wiąże się też to z tym, byś mógł swobodnie oddychać, a pozycja zgięta może blokować oddech np. brzuszny.)Możesz położyć ręce na kolana, oprzeć je o krzesło, mogą zwisać (jeśli jest to wygodne).

Możesz się położyć na plecach, na podłodze, dywanie, łóżku, trawie (gdy jest pięknie i ciepło). Uważam, że wariacji jest wiele. Pamiętaj jednak, by pozycja była komfortowa, jeśli czujesz że coś Cię uwiera, masz prawo się podrapać.

Oczy mogą być otwarte, a także zamknięte. Jednak literatura radzi by, wtedy znaleźć jeden punkt na który możesz się patrzeć.

 


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


 Źródła:

 1. Kabat-Zinn J., Życie piękna katastrofa, Czarna Owca, Instytut Psychoimmunologii, 
 2. Kabat-Zinn J., Gdziekolwiek jesteś, bądź, IPSI Press, 
 3. Kabat-Zinn J., Praktyka uważności dla początkujących. Czarna Owca
 4. Thich Nhat Hahn, Spokój z kazdym oddechem, Czarna Owca
 5. Thich Nhat Hahn,Zrozumieć nasz umysł, Czarna Owca
 6. Thich Nhat Hahn, Lilian Cheung,Smak. Świadome odżywianie, świadome życie, Czarna Owca
 7. Williams M, Penman D, Midfulnes. Trening Uważności, wydawnictwo Samo Sedno
 8. https://pl.wikipedia.org/wiki/Medytacja_mindfulness
 9. http://mindfulness.com.pl/mindfulness/mbsr/
 10. http://www.polski-instytut-mindfulness.pl/
 11. Dagmara Gmitrzak, Pokonaj Steres, wydawnictwo Samo Sedno

 

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.