Pierwsze spotkanie z psychiatrą

PIERWSZE SPOTKANIE Z PSYCHIATRĄ

Pierwsze spotkanie z psychiatrą ma prawo (a nawet powinno) trwać najdłużej ze wszystkich jakie odbędziesz z tym samym lekarzem. Przeciętnie czas waha się od 45 do 60 minut. Dobry psychiatra, da Ci poczucie bezpieczeństwa, będziesz słuchany a także będzie aktywnie zadawał pytania dotyczące Twojego życia. Będzie słuchał i dawał się wysłowić. Jednak gdy będziesz mieć z tym problem, pomorze Ci się otworzyć, zadając pytania.

Na pewno zapyta o ostatnie badania jakie wykonywałeś (morfologia, glukoza, cholesterol, mocz),  jeśli nie pamiętasz wyników, lub lekarz stwierdzi że warto powtórzyć, wypisze skierowanie. Powinien także, przeprowadzić krótkie badanie neurologiczne. Na pewno zada pytania dotyczące, aktualnie zażywanych leków, chorób, i uczuleń (np. na paracetamol i inne).

Jakie jeszcze pytania może zadać podczas spotkania znajdziesz tutaj.

Czasami lekarze nie informują pacjenta o stawianej, lub podejrzewanej diagnozie. Dlatego jeśli jesteś ciekawy, lub potrzebujesz jasnego komunikatu, poproś lekarza by wyraził swoje zdanie na temat twojego stanu a także, jakie zaburzenia podejrzewa lub stwierdza.

Jeśli potrzebujesz pisemnej notatki od psychiatry również o nią poproś. Taka notatka może się przydać wtedy gdy leki jakie zażywasz będą się kończyć, a wizyta u lek. psychiatry jest odległa. Zawsze wtedy możesz iść do lek. internisty i poprosić o wypisanie aktualnie zażywanych leków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Warto szukać lekarza z którym ma się dobrą nić porozumienia, czuje się w jego towarzystwie komfortowo, a to co mówisz jest ważne i wzięte pod uwagę w procesie diagnozy i leczenia.

Dobry lekarz psychiatra, da Ci do siebie kontakt mailowy, lub telefoniczny by w razie komplikacji byłaby możliwość kontaktu z nim, i ustalenia ewentualnych zmian w zażywaniu leków.

Zawsze jeśli masz wątpliwości co do słuszności działań lekarza, ważne by zadawać pytania. Jeśli, nie jesteś zadowolony z jakości uzyskanych informacji, lub masz wątpliwości, masz prawo zmienić lekarza.

 


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.