Pierwsze spotkanie rodziców online

PIERWSZE SPOTKANIE RODZICÓW ONLINE

Codziennie pracuję po kilka godzin z klientami online. Są to dorośli, nastolatkowie, dzieci i RODZICE. Każda grupa klientów jest inna, ponieważ z czym innym przychodzą, a ja innymi technikami pracy się posługuję.

Co innego jest w kontakcie online z rodzicami?

Właściwie nic, poza oczywistą różnicą czyli braku spotkania twarzą w twarz. Zawsze przed taką wizytą proszę rodziców o sprawdzenie łącza internetowego, bo ważne by internet się nie zacinał. Rodzice często sami pamiętają i dbają o to by było ich wspólnie widać w kamerze, i dobrze słychać. Z rodzicami najczęściej rozmawiam poprzez skypa lub whatssup’a.

Wizyta praktycznie w formie czy rozmowie, nie różni od tej twarzą w twarz. Moja postawa jest taka sama, a obowiązki jako specjalisty takie same. Tak samo na spotkaniach online jak i na tych twarzą w twarz, jestem zobowiązana trzymać się kodeksu etycznego i prawa kraju w którym przebywam.

Czy bywa tak, że rodzice łączą spotkania online na przemian ze spotkaniami twarzą w twarz?

Tak. Jest to w przypadku moich klientów bardzo częsta praktyka, zarówno dotyczy to Szwecji (gdzie mieszkam) jak i  Polski. Jeśli ktoś w Szwecji ma do mnie 3,5-4 godziny jazdy samochodem to często mieszamy spotkania online z tymi na żywo. W większości przypadków mieszanie spotkań następuje dlatego, że zalecam w danym przypadku spotkania z dzieckiem, które np. jest za małe do spotkań i pracy online, lub wymagana jest długoterminowa terapia. Jeśli chodzi o polskich rodziców, to zazwyczaj prowadzę ich dziecko na odległość, a jak jestem w Warszawie to się spotykamy.

Co wyróżnia spotkania online od tych twarzą w twarz z rodzicami?

Z moich obserwacji wynika, że rodzice utrzymują intensywniejszy kontakt mailowy, telefoniczny, smsowy pomiędzy wizytami. Jest to dużym atutem całego procesu terapeutycznego, ponieważ rodzice częściej rozmawiają ze mną. Im więcej rozmawiają, tym szybciej umieją sami interweniować w sytuacje problemowe, lub zmieniać swoje podejście np. na bardziej wspierające, budować wspierające otoczenie dla dziecka i jego trudności. Poza spotkaniami które są umawiane regularnie, gdzie rozmawiamy o różnych rzeczach, mamy też dużą przestrzeń na wymianę zdań w konwersacji poprzez komunikatory. Dotyczy to bieżących, aktualnych sytuacji dziejących się w rodzinie. Bardzo sobie cenie ten „ekstra” kontakt i zawsze zachęcam klientów do śmiałego pisania do mnie w świątek piątek i niedziele, jeśli się nad czymś głowią, lub potrzebują wsparcia. Taka praktyka na pewno bardzo sprzyja procesowi pokonywania trudności dziecka i wspiera rodzinę.

A co jeśli dziecko jest za małe na wizytę online, a spotkania twarzą w twarz nie są możliwe?

Wtedy dużo zależy od tego z czym się dziecko i rodzice zmagają. Wychodzę z założenia że jestem w stanie wytrenować rodziców na „terapeutów” swojego dziecka, jednak jest to bardzo skomplikowany proces i nie jest zawsze możliwy.

W wypadku gdy rodzic nie ma w swoim kraju możliwego wsparcia psychologa, musi długo czekać na wizytę , taka forma pomocy dziecku jest pomocna.

Czy spotkania online są mniej efektywne?

Nie. Jest to udowodnione naukowo, że terapia online jest tak samo skuteczna jak terapia twarzą w twarz.

Pamiętaj!

Zaangażowanie i wsparcie, obojga rodziców (gdy mówimy o rodzinie pełnej, lub opiece naprzemiennej) jest bardzo ważne w procesie terapeutycznym dziecka. Takie dzieci mają większe szanse na pokonanie trudności, niż te gdzie jeden z rodziców dostrzega problem a drugi ignoruje.


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


 

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.