Pierwsze spotkanie online z psychologiem

PIERWSZE SPOTKANIE ONLINE Z PSYCHOLOGIEM

Rozmowy z psychologiem online są nową formą prowadzenia poradnictwa czy terapii, a placówki coraz częściej umieszczają taką formę pomocy w swojej ofercie. Wielu ludzi poszukuje pomocy, a forma online jest bardzo wygodna i dostępna. Jednak tak jak przy spotkaniach twarzą w twarz, tak jak i w kontakcie online, terapeuta i klient na pierwszym spotkaniu ustalają obopólne zasady panujące na spotkaniach. Tak abyśmy mogli utrzymać jak najlepszą jakość spotkań.  Spotkania online pozwalają na całkowicie obiektywną ocenę sytuacji życiowej klienta.

Jakie to to zasady mogą być?

Tak jak na spotkaniu twarzą w twarzą, są to ustalenia dotyczące nurtu prowadzenia pacjenta. Psycholog czy psychoterapeuta ma prawo korzystać z różnych narzędzi. Są terapeuci którzy trzymają się konsekwentnie danego nurtu w jakim są przeszkoleni, ale są także tacy, którzy są otwarci na różnego typu metody i integrują je w pracy z pacjentami, zależnie od ich potrzeb. Bo najważniejszym celem jest pomoc osobie a czasami tylko towarzyszyć w drodze zdrowienia.

Dodatkowo, ustalane są bariery pracy z klientem. Niektórzy dzielą się z pacjentami kontaktem osobistym (mail lub telefon) inni tego unikają, lub zalecają kontakt poprzez placówkę w której pracują.

Specjalista jest w stanie ocenić potrzebę tępa spotkań, czyli spotkania kilka razy tygodniu, co tydzień, co dwa lub raz w miesiącu. W takim wypadku jest ważne też jakimi funduszami operuje osoba zgłaszająca się. Tego problemu nie ma na pewno przy spotkaniach na narodowy fundusz.

Zalecane jest często by spotkania odbywały się w równych odstępach o stałych porach, te szczegóły też powinny być ustalone na pierwszym spotkaniu. Także takie informacje, czy psycholog/terapeuta potrzebują więcej czasu (np. 1-3 spotkania) na głębszą ocenę sytuacji.

Co jest innego w spotkaniach online i w spotkaniach twarzą w twarz?

Na pewno to, że nie widzimy się osobiście. Niesie to ze sobą zawsze jakieś plusy i minusy, i dla każdego będą się one różniły. Jednak przy dobrym specjaliście, umiejącym dobrze posługiwać się sprzętem, te różnice w „nie widzeniu” i nie posiadaniu bezpośredniego kontaktu z klientem są zacierane.

W naszej placówce, używamy metod interaktywnych, pracujemy z kamerą która przekazuje obraz online, ale także z programami graficznymi, gdzie jesteśmy w stanie budować różnego typu grafy, rysunki, strategie. Mamy możliwość szybkiej i stałej komunikacji z klientem poprzez kontakt, mailowy, telefoniczny, smsowy czy poprzez komunikator w facebooku. Specjalista prowadzący spotkanie zawsze jest zaangażowany, i daje z siebie 100%. Tępo pracy jest uzależnione od możliwości klienta, a także od tego z czym się zgłasza. Bywa tak, że klient ma trudność w spotkaniu się na żywo, ze specjalistą, a nawet poprzez formę online. Wtedy szukamy kompromisu jak to zrobić, i zazwyczaj się to udaje. Jednak to co powyżej wszystko dotyczy relacji z osobą dorosłą, czy nastoletnią.

Są także możliwe spotkania par, czy rodziców, zgłaszających się z trudnościami dzieci. Wtedy też jesteśmy w stanie pogodzić odległość dzielącą specjalistę i klienta. W pracy z więcej niż jedną osobą, wcześniej w kontakcie mailowym, podajemy instrukcje ustawienia kamery tak by było widać osoby z którymi prowadzimy rozmowę. A w pracy z dzieckiem, wiele więcej jest dozwolone. Bawimy się, rysujemy, gramy w gry, pokazujemy sobie zabawki, a także pracujemy na programach graficznych które wspólnie tworzymy,  jest ciekawie.

Najważniejsze jest to by klient się czuł dobrze. By była więź która łączy, a także pomaga w osiąganiu sukcesów w terapii. Zawsze zależnie od gotowości osoby przekraczamy i wprowadzamy, nowości na spotkaniach.

Jeśli zastanawiasz się nad spotkaniem online, nie jesteś pewny a ten artykuł nie wyczerpał twoich wątpliwości, napisz do nas, dopytaj i dowiedz się więcej.

 


NASI SPECJALIŚCI


Autor: Magdalena Bogusz

⇒ Uważasz, że brakuje jeszcze czegoś w tym artykule, występują jakieś błędy, lub chciałbyś by pojawił się nowy, wyjaśniający zagadnienia dotyczące psychologii, psychiatrii, psychoterapii. Skontaktuj się z nami.

⇒ Masz jakieś pytania dotyczące opieki psychologiczno psychiatrycznej w Polsce lub w Szwecji, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na te pytania.


 

 

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.